A mozgásszegény életmód

Modern társadalmunk egyik sajátossága a kényelmes, mozgásszegény életmód, mely számos krónikus betegség kialakulásáért felelős.

Ha megvonjuk szervezetünktől a rendszeres testmozgást, akkor a teljesítőképességünk csökken, valamint a betegségek kockázata emelkedik.

Hosszú távon a mindennapi testmozgás hiánya vagy helytelen gyakorlata többek között gerincferdülést, mozgásszervi megbetegedéseket, az izmok, csontok, ízületek egyoldalú és túlzott igénybevételét eredményezheti, valamint gerincbántalmakat, a hát, a derék, a nyak, a vállizom görcsös fájdalmát okozza. Elősegíti a helytelen, rossz testtartás kialakulását, mely az ízületek káros irányú és mértékű terheléséhez, sérüléséhez, a csontrendszer és a belső szervek károsodásához, a csigolyák kopásához, egyes izmok túlterheléséhez vagy elhanyagolódásához, légzés-, illetve hasi szervek problémáinak megjelenéséhez vezet.

Nagy veszélyt jelent a visszeresség és a csontrendszert érintő rendellenességek kialakulása szempontjából is. Jelentősen növeli a csontritkulás, a szív- és érrendszeri, a magas vérnyomás és anyagcsere betegségek kockázatát, fokozza a stressz okozta károkat, lelassítja az anyagcserét, emelkedik a koleszterin szint és a testsúly, mely terheli a gerincet, a csont- és izomrendszert, többnyire a végtagokat és rontja a légzésfunkciót. A fizikai aktivitás hiánya okozza a rákbetegségek többségét is.

A mozgáshiány és a tartós ülés következtében a keringés akadályozottá és az alsó végtagi ízületek fájdalmassá válhatnak. Fájdalom jelentkezhet a deréktájon, a végtagokban, a hátban, a vállban, illetve a nyakban. A napi több órás ülés, a felvett kényszertartás egyoldalú statikus és mechanikus igénybevételt jelent a mozgás-szervrendszer, kiváltképp a gerinc számára, ami kezdetben túlterhelést, később károsodást hoz létre az ízületet felépítő elemi felépítésben. Ezt a tünet-együttest RSI szindrómának (Repetitive Strain Injury) nevezik, mely a helytelen ülőhelyzet és az ismétlődő túlterhelés, megerőltetés, következményeként kialakuló izom, ín, ideg, és egyéb lágyrész sérüléseinek gyűjtőneve.

Ezek az életminőséget károsan befolyásoló panaszokat, fájdalmakat tartáskorrekcióval, mozgásterápiával, gyógytornával, megfelelő gyakorlatok elvégzésével, izomerősítéssel, rendszeres mozgással, gerinctornával, mely a gerincoszlop tartásáért felelős izmokat mozgatja meg megelőzhetőek. Érdemes gyógytornászt felkeresni az egyénre szabott gyógytorna elsajátítása érdekében, aki néhány alkalommal betaníthatja a speciálisan a saját problémákhoz és állapothoz igazított gyógytorna programot, majd ez folyamatosan otthon is végezhető.

A mozgás különböző krónikus betegségek megelőzése szempontjából is fontos, a szív- és érrendszeri betegség mellett is javasolt. A krónikus alacsony vérnyomásban szenvedőknek kocogás-futás, kerékpározás, úszás, valamint kardiomozgások ajánlhatóak. Az egészséges csontozat megtartásának, a csontritkulás megelőzésének és kezelésének leghatékonyabb módszere a legtöbb csontot terhelő és a legtöbb izmot érintő testmozgás, a gyaloglás, az úszás, evezés, kerékpározás, illetve a nordic walking.

A testmozgás tehát közvetett módon gátolja a betegségek kialakulását és súlyosbodását valamint fontos szerepet játszik kezelésükben is, emellett egészségesebb életet, jobb állóképességet, erősebb immunrendszert, esztétikus külsőt biztosít.