A helyes bemelegítés

A sportolás elengedhetetlen feltétele a bemelegítés, az alapozás, mely minden sportágban fontos a sérülések elkerülése érdekében, valamint ráhangolja az izmainkat, légzésünket, szívünket és idegrendszerünket az edzésre.

A bemelegítésnek négy fajtája van, az aktív és a passzív, valamint az általános és a speciális bemelegítés. Az általános bemelegítés feladata a test valamennyi izomcsoportjának átmozgatása, ezután következhet a speciális bemelegítés, ami sportáganként változik. A passzív bemelegítés a testhőmérséklet emelésével, valamint az izmok bemelegedését szolgáló külső forrással, masszázzsal, meleg vizes zuhannyal, bemelegítő krémmel készíti fel a testet a terhelésre, mozgásra, míg az aktív bemelegítés konkrét mozgással, gyakorlatokkal történik. Az aktív bemelegítés időtartalma minimum 5 - 10 perc, melynek feladata a mozgásszervek sérülésének megelőzése, a szervezet sokoldalú előkészítése, átmozgatása fiziológiai és pszichikai értelemben.

A bemelegítést lassan, nyugodtan, könnyen kezdjük el, óvakodjunk a hirtelen mozdulatoktól. A terhelést fokozatosan növeljük fokról fokra. Célja az anyagcsere felgyorsítása, az izmok és az ízületek vérellátásának növelése. Bemelegedett állapotban, az izmokban még több hajszálér nyílik meg, így az izmok oxigénellátása javul. A vérkeringés beindításának tünete a kimelegedés, az izzadás. A keletkező salakanyagok hatékonyabban elszállítódnak, ezzel is nagyobb teljesítményt elérve. A tökéletes bemelegítés eredményeként nő a hajlékonyság, illetve az izomerő, csökken a sportbalesetek veszélye, valamint fokozódik a mozgásigény. Az alapozás javítja az ín-, ideg-, izom koordinációt, amely elősegíti a gyakorlatok szabályos végrehajtásának lehetőségét. Ha elmarad a bemelegítés, a szervezetet hidegindításra késztetjük, hirtelen energiatöbblettel indít, valamint nagyon hamar fáradtságérzettel jelzi pótlásigényét.

A bemelegítő gyakorlatokat fokozatosan növekvő intenzitással végezzük. A gyakorlatoknak egyre emelkedő intenzitással kell aktivizálnia az egyes izomcsoportokat. Először a fej, a nyak, váll mozgatása, majd a kar és a törzs minden irányú átmozgatása történjen meg. A gerincre és törzsre érdemes több időt szánni, mivel mozgásuk minden gyakorlatban, minden sportágban jelentős mértékben részt vesz. Ezek után a láb, a térd, a boka ízületeinek bemozgatása, körzése következik.

A bemelegítés mennyisége, nagysága és milyensége függ az edzés típusától, a sportoló korától, az edzettségétől, erőnlététől, a sportoló egyéni alkati adottságaitól, a külső hőmérséklettől, időjárástól és a napszaktól.

Különösen fontos és elengedhetetlen a bemelegítés kezdőknek, idősebbeknek, valamint kötött izomzatúaknak, mindenkinek főleg télen, hideg időjárás esetén, mivel a nem edzett, a kicsit elhasználtabb izom-, ideg- és keringési rendszer lassabban hangolódik a terhelésre, a mozgásra.