A gerincferdülés során kialakuló vállpúp kezelési nehézségei és lehetőségei

Előadás összefoglaló a Magyar Ortopéd és Traumatológus Társaság 2011. évi Kongresszusáról

A gerincferdülés egyes eseteinél megfigyelhető a gerinc nyakiháti átmenetében egy kifejezett kompezatórikus görbület kialakulása, mely gyakran látványos vállpúp deformitással jár együtt. A nyakiháti ív anatómiai elhelyezkedése és adottságai miatt nehezen kezelhető struktúrának számít, behatárolja a háti görbület terápiás lehetőségeit, valamint a páciens számára számottevő esztétikai problémát jelent.

A gerinc felső szakaszán elhelyezkedő kompenzatórikus deformitás kellő odafigyelést és körültekintést igényel. A gerincferdülés kezelésében eredményesen alkalmazott Schroth-módszer eszköztárában találhatóak bizonyos elemek, melyek elősegítik a nyakiháti görbület lehetőség szerinti felegyenesítését és a vállpúp ellapítását. A magasan elhelyezkedő ív jelenlétekor már kis mértékű vállövi aszimmetriának is kellő figyelmet kell szentelni, hogy a vállpúp kialakulását megelőzzük. A precízen beállított kiindulóhelyzetek, a manuálisan vezetett feszítések, a folyamatos kontroll a gerincferdülés esetén nehezebben befolyásolható struktúrák korrigálásában is segítséget nyújtanak.

A csontos érés előtti időszakban megfelelően betanított és kivitelezett gyakorlatok a nyakiháti ív fokozódásának megakadályozását, illetve mértékének csökkenését, a vállpúp Scoliometerrel mérhető lelapulását, valamint a testkép előnyös változását segíthetik elő.

A kompenzatórikuss görbület konzervatív kezelésének nehézségei ellenére a jól kiválasztott gyakorlatokkal, megfelelő pozícionálással, a tudatos kontroll betanításával bizonyos esetekben jó eredmények érhetők el.