Minket nem ülésre terveztek, avagy korunk civillizációs betegsége, a hátfájdalom

Statisztikai adatok ijesztő értékeket mutatnak modern korunk emberének mozgási szokásait illetően. Hogy is van ez?

Az átlagos 10-12 óra ülés gyakori adatként szerepel az elemzésekben. Gondoljunk csak bele. Mai rohanó életünkben sóvárogva vágyunk általunk “kikapcsolódásnak” nevezett néhány perc ülésre. A irodában, a parkban, a villamoson.

A következmény?

Pillanatnyi felfrissülés, hosszútávú hátfájdalommal fűszerezve. Tartóoszlopunk igen stabil, de a hosszútávú nemtörődömséget ő sem viseli következmények nélkül. A felegyenesedett testhelyzetet tartani hivatott hátizmaink folyamatosan gyengülnek, görcsölnek – s mi csak annyit mondunk – rakoncátlankodnak.

Vajon megtettünk-e mindent ennek érdekében?

A hosszútávú mozgásszegénység az adott izmok vérellátásának, tápanyagellátásának lassulását vonzza magával, aminek következményei először csak gyengeségként, később fájdalomként is jelentkezhetnek.

A megelőzés legjobb módja törzsizmaink mozgásban tartása. A rendszeres sportos életmód, a rizikófaktorok lehetséges elkerülése, kiiktatása több fájdalommentes évvel ajándékozhat meg minket. Gyógytornász által vezetett tartásjavító tréningek alkalmával megtanulhatjuk a civilizációs környezeti ártalmak, a hátfájdalmak kikerülési lehetőségeit.

A helyes munkapozíció, az aktuális életvezetéshez alkalmazkodó tanácsok és gyakorlatok segítségével sokat tehetünk a későbbi problémák megelőzése érdekében. A cél egy jól működő rendszer, a fájdalommentes mozgás elérése.

Hogy nem érünk rá?

Igen ez gyakori. De kihasználhatunk szinte minden hétköznapi tevékenységet egy kis edzésre.

Gondolt már Ön fitneszre az autóvezetés közben? Vádlierősítésre mosogatás közben?

Csak eszünkbe kell, hogy jusson és máris sokat tettünk egészségünk érdekében.