Megjelent a Traumatológiai Fizioterápia tankönyv

Az alábbiakban a könyv előszavából idézünk:

“A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Fizioterápiai Tanszékének tervei között több éve szerepel a Traumatológiai fizioterápia jegyzet megújítása. A traumatológiában, mint klinikumban és az ehhez kapcsolódó fizioterápiai ismeretekben, az utóbbi években létrejött szemléletváltás tette szükségessé, hogy a tananyag tankönyv formájában érje el a kiadáshoz méltó, a hazai és nemzetközi magas szakmai mércéhez alkalmazkodó formáját.

A traumatológiai szakmában és a főiskolai oktatásban szerzett tapasztalataink alapján egységes struktúrájú tankönyvet kívánunk biztosítani a gyógytornász/fizioterápeuta képzés és továbbképzés számára. A tankönyv segítségével bevezethető a traumatológiai fizioterápia alapismeret anyaga a BSc képzés során és az MSc képzésben elmélyíthetők ezek az ismeretek. Ezen kívül a téma iránt érdeklődő egészségügyi szakemberek számára is érdekes, átfogó ismereteket nyújtó, hiánypótló információkat közlünk.

A tankönyv tartalmazza a traumatológiában leggyakrabban előforduló, a súlyos károsodás veszélyével járó sérülések és szövődmények keletkezésének mechanizmusát, fizioterápiáját a kurációban és a rehabilitációban. Az orvosi ellátás áttekintésénél, a fizioterápia szempontjából fontos osztályozási szempontokat, vizsgálati és terápiás eljárásokat ismertetjük a fizioterápiás konzekvenciáik céljából.

Az egyes fejezeteket alkotó sérüléstípusok fizioterápiájának részletes ismertetése és a fizioterápiát minden egyes esetben kötelezően megelőző funkcionális betegvizsgálat támpontjainak leírása a tankönyv legfőbb célja. A tankönyv részletesen ismerteti a traumatológiai fizioterápia betegvizsgálatának sajátosságait. A funkcionális diagnosztika kitér azoknak a tüneteknek a részletes ismertetésére, amelyek egy-egy sérülést jellemzően kísérnek. Az egyes fejezetek a sérülések rövid leírásán kívül tartalmazzák az adott testtájra és sérüléseire vonatkozó speciális funkcionális anatómiai, patomechanikai, patofiziológiai ismereteket, amelyek elengedhetetlenek fizioterápiai feladatok megoldásához. A széleskörű ismeretek különösen fontosak a kezelési tervet meghatározó funkcionális diagnosztika pontos elvégzéséhez. A tankönyv a fizioterápiás kezelési terv kialakítására vonatkozóan tartalmazza, minden adott sérüléstípus fizioterápiájának sajátosságait és ahol szükséges kitér a minimális, mérsékelt és maximális védelmi fázis speciális feladataira is.

Nagy gondot fordítottunk arra, hogy a könyv témáját tekintve eltérő fejezetei azonos felfogás szerint épüljenek fel. A tankönyv nyelvezetében a Tudományos Akadémia által elektronikus és nyomtatott formában ajánlott orvosi helyesírási szabályokat alkalmaztuk. A Dr. Fábián Pál és munkatársai által szerkesztett „Orvosi Helyesírási Szótár”-ban található helyesírási formákat minden esetben elfogadtuk és minden fejezetben következetesen, alkalmaztuk. Ahol a szakmánkban jellemzően használt szavaknál a latinos és a magyaros írásmód között lehetett választani, a magyarost részesítettük előnyben.

A tankönyv elsősorban a gyógytornász hallgatók traumatológiai fizioterápia tantárgyának oktatásában elengedhetetlen és emellett a következő területeken lehet még hasznos, hiányt pótló szakirodalom:
- az ország minden egyes egyetemén, ahol gyógytornászképzés folyik, mert e tankönyv elősegíti a tantárgy egységes oktatását,
- a praxisban dolgozó gyógytornászok hasznos szakkönyve lehet, akik ismereteiket frissíteni, pontosítani és bővíteni szeretnék,
- a traumatológus szakorvosok, valamint a rehabilitációs szakorvosok kezébe ajánlott irodalom, hogy pontos képet nyerjenek arról, hogy a velük dolgozó gyógytornászok milyen elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkeznek, az orvosi ellátást kiegészítő, de egyébként önálló gyógyító munkájukhoz,
- a tankönyv hasznos lehet még más szakmák számára is, akiknek a fizioterápia valamilyen formában a képzésükben szerepel, így az orvostanhallgatóknak, diplomás ápolóknak, humán kineziológusoknak, stb.,
- minden olyan egészségügyi szakembernek, akinek fontos, hogy tisztában legyen a baleseti sérültek kurációjának és rehabilitációjának fizioterápiás ismeretivel.

Az újabb információk, műtéttechnikai megoldások és az ehhez kapcsolódó fizioterápia az ezzel foglalkozó szakembereket napról napra újabb kihívások elé állítják, ami újabb aktuális ismeretek megszerzését kívánja. Reményeink szerint a a baleseti sérültekkel foglalkozó különböző képzettségű szakemberek jobb kommunikációját is elősegíti ez az írásmű..

A tankönyv előnye, hogy az eddig megjelent kiadványokhoz képest itt egy egységében találhatók: a sérüléssel kapcsolatos ismeretek, az orvosi ellátás rövid áttekintése és a sérülés specifikus fizioterápia. .

A könyv írása során tudtuk és éreztük, hogy sokan és nagyon várják e hiányt pótló munka megjelenését.”