Reflexes izomaktivitások a scoliosis kezelésben

Előadás összefoglaló a Magyar Ortopéd és Traumatológus Társaság 2011. évi Kongresszusáról

A modern szemléletű, háromdimenziós scoliosis kezelésben gyakorta alkalmazott pozíciófüggő reflexes izomválaszokra alapuló aszimmetrikus izomerősítési technika a mai napig megállja a helyét a gyógyításban. A scoliosis esetén zsugorodás és insufficiencia tekintetében érintett izmok akaratlagos feszítése az izomzat csökkent funkcióképességének alapján már eleve korlátokba ütközik. Ez pathológiás alap szolgál követelményként a reflexes izomaktivitások kiváltásához. Eme módszer alkalmazásával célunk a scoliosis kezelésben hatékonyabb és időben korábban bekövetkező progresszióstop valamint javulás elérése.

Scoliosis kezelés



A scoliosis kezelésben a domináns oldallal szemközt elhelyezkedő lágyrész, izomstruktúrák pathológiás helyzetükből kifolyólag, mint például a csökkent normál hossztartomány, a letapadt állapot, stb. nem képesek a normál funkció ellátására. Ezen deficit következtében az akaratlagos izomfeszítési technikák hatékonyságának mértéke megkérdőjelezhetővé válik. Az akaratlagos izomfeszítések helyett a reflexes aktivitás kihasználásával történő gyakorlatfeszítés során hatékonyabb, tartósabb korrekciók érhetők el mind a csontos, mind a lágyrész struktúrák tekintetében. A reflexes izomaktivitásokra alapuló pozíció beállítások már a gyakorlat megkezdésekor látványos korrekciókat hoznak. Ez a páciens motivációját is nagyobb mértékben segíti. Ezen korrekciók stabilizálása ilyen izomaktivitás mellett, vagy akár ennek növelésével rövidebb idő alatt hoznak látványos testkép változási eredményeket, ami a hosszú távú kezelés abszolút előnyévé válik.

Reflexes izomaktivitás



Az aszimmetrikus, reflexes izomaktivitásokat kiváltó pozíció beállítások erős és hatékony alapot képeznek a scoliosis kezelésben, kiemelkedően a csontosodást megelőző időszakban. A nagymértékű izomaktivitás segíti a csontos, a konkáv, konvex deformációk akaratlagos feszítéstől nagyobb mértékű a fiziológiáshoz, az egyeneshez való közeledését. Ezen beállítások alkalmazásával rövidebb idő ráfordításával hatékonyabb korrekciókat érhetünk el.