Schroth-módszer: aszimmetrikus eltérés, aszimmetrikus terápia

Előadás összefoglaló a Magyar Ortopéd és Traumatológus Társaság 2011. évi Kongresszusáról

Mi is az az aszimmetrikus terápia?

A scoliosis konzervatív kezelése során a betegség aszimmetrikus mivoltára hivatkozva, mint a frontális síkban történő elhajlás, a csigolyarotáció, torzió és mindezek következtében kialakuló lágyrészelváltozások, nem beszélhetünk szimmetrikus terápiáról, hiszen az egész testkép aszimmetrikus elváltozást mutat. Sajnos eme tény ismerete ellenére is fellelhető a gyógyításban a korábbi, szimmetrikus gyakorlatrendszer. A nemzetközileg is elfogadott modern szemléletű korrekt kezelés létjogosultságának ismertetéséhez fontosnak tartjuk a lényegi alapok részletesebb bemutatását.

A Schroth módszer alapjai

A Schroth-módszer lehetőséget ad arra, hogy a gerinc eltéréseit három dimenzióban, a frontális, a sagittális és a transversális síkban is korrigáljuk. Ehhez meghatározott korrekciós alapelveket szükséges követni, melyek közül a legfontosabbak az elongáció, a deflexió, a derotáció, a 3D légzés, a facilitáció és a stabilizáció. Ezen elemek alkalmazásával a scoliosisban résztvevő leginkább ellapított és komprimált csigolyafelszíneket tehermentesíteni tudjuk, így statikailag már egy kedvezőbb állapotot érhetünk el. A lényeges gyakorlati alaprendszer bemutatása jól kivitelezhető két alapgyakorlat ismertetésén keresztül, melyek a thoracalis és lumbalis főgörbületű scoliosisokat nagy hatékonysággal pozitív irányba befolyásolni képesek. A thoracalis főgörbületű scoliosisnál alkalmazott gyakorlat a thoracalis völgy tágítását célzottan segíti, a lumbális főgörbülettel rendelkező scoliosis esetében gyakoroltatásra kerülő mozdulatsor pedig az lumbális völgy megerősítésére, kiemelésére alkalmazható.
A fent említett korrekciós elvek alkalmazásával van lehetőségünk egy jó statikai állapot létrehozására a patológiásan komprimált csigolyák területén majd a teljes csigolyaoszlopnál, melyet izomerő segítségével rögzítenünk szükséges és fontos. A javuló statikai állapot biztosítja a további progresszióstop és javulás lehetőségeit. A helyesen beállított kiindulóhelyzetek, pontos korrekciók, valamint ezek folyamatos aktív kivitelezése segítségével egyetlen terápiás alkalommal ideje alatt láthatóvá válik a korrigálhatóság mértéke, ami a páciens pozitív hozzáállása és ideális testi adottságok megléte esetén tovább fokozható.

Terápiás siker lehetőségei

A scoliosis aszimmetrikus kezelésével alkalmazott ferde és rotációs beállítások biztosítják sok esetben reflexes aktivitásokra alapozva a törzs felegyenesíthetőségét. A terápia sikerében kiemelkedően fontos az első diagnózis időpontja, az első terápia milyensége, hiszen a folyamat progrediáltabb állapotában egyre nehezedik a konzervatív terápia feladatköre. Emiatt kap kiemelt szerepet a terápia lehető legkorábbi bevezetése és a fő és kiegészítő terápiák arányainak helyes megtartása. A testi adottságok megléte nem elegendő a javulás eléréséhez, ehhez nagyfokú kitartás és akaraterő szükséges a páciens részéről.