Hogyan tudunk mi magunk hozzájárulni a nyiroködéma kezelés sikerességéhez?-avagy hasznos életmódbeli tanácsok nyiroködéma esetén

A nyiroködéma nem gyógyítható betegség abban a tekintetben, hogy a nyirokrendszer elégtelen működése miatt a nyirok elvezetése akadályozottá válik. Ez az elváltozás visszafordíthatatlan, azonban megfelelő, komplex nyirokkezelés mellett, illetve a beteg részéről a hétköznapokban szem előtt tartott életmódbeli tanácsokkal jó állapotban tartható.

A kezelési folyamat sikerességének az alapja, hogy a szakképzett kezelőteam utasításait, tanácsait minden esetben a betegnek be kell tartani. Az ödéma kezelése attól függően, hogy milyen stádiumban van, rendszeres és folyamatos ellátást igényel. A kezelések között előfordulhat, hogy a beteg valamiféle szokatlan elváltozást, vörösödést, melegséget, fájdalmat tapasztal az adott végtagon vagy esetleg a duzzanat növekedését észleli. Ilyen esetekben feltétlenül szükséges a kezelőorvos felkeresése! Fontos tehát a beteg szakszerű, pontos tájékoztatása, hiszen a későn észlelt elváltozások, súlyos szövődmények kialakulását eredményezhetik.
A mindennapi tevékenységeket is következetesen szükséges felépíteni, soha meg nem feledkezve a rendszeres bőrápolásról, a bandázs vagy a kompressziós harisnya viseléséről. Mindig érdemes a terapeuta által felállított kezelési tervet követni, valamint a mindennapi tornát elvégezni.
Kezdetben nehéz lehet összeegyeztetni és beépíteni a napirendbe ezen „feladatokat”, azonban az eredményes kezeléshez nélkülözhetetlen a páciens pozitív hozzáállása.

Szeretnék felsorolni néhány dolgot, amit feltétlenül szükséges szem előtt tartani minden nyirokbetegnek:

Nincs speciális diéta, amit a nyirokbetegeknek ajánlanak, csupán a táplálkozás kiegyensúlyozottságára érdemes törekedni. Túlsúlyos betegek esetében orvosi konzultáció ajánlott, hiszen a súlytöbblet a nyirokrendszer további terhelését eredményezheti.

Nagyon fontos odafigyelni, hogy a vérnyomásmérés, a vérvétel, az injekciók és minden más beavatkozás, NE az érintett oldali végtagon történjen. Az apró tűhegynyi sérülések is fertőzések kialakulásának adhatnak okot.

A szabadban kerülni kell a túlzott napsugárzást, mivel a meleg hatására az ödéma növekedése figyelhető meg a tovább táguló erek miatt. Akár a szolárium, akár a napfény okozta leégés tovább károsíthatja az amúgy is gyengélkedő bőrt. A tartós meleg fürdőzés hatására is fokozódhat az ödéma. Figyelni kell a különböző rovarokra, mivel csípésük gyulladásokat generálhat az érzékeny bőrfelületen.

A háztartásban, illetve a ház körüli munkáknál is körültekintőnek kell lenni, hiszen itt okozhat magának az ember apró sérüléseket a legnagyobb számban. Gumikesztyű, kertészkesztyű és egyéb védőfelszerelések beszerzése az egyik legfontosabb feladat.

Mind a ház körüli tevékenységeknél, mind a sportolásnál feltétlenül szükséges odafigyelni a terhelhetőségre. A túlzott erőkifejtés, illetve megerőltetés szintén kihatással lehet az ödémára. A különböző sportok esetében tanácsos a terapeuta, vagy az orvos véleményének kikérése, a túlzott terhelés elkerülése végett.

Az öltözködés továbbra is lehet divatos, és csinos! Arra kell csupán odafigyelni, hogy a ruházat ne tartalmazzon szűk részeket. A zokni gumija ne legyen szoros, az alsónemű és melltartó szélei ne vágjanak a bőrbe. A különböző kiegészítőkkel (óra, gyűrű, karkötő) óvatosan kell bánni, hiszen az ödéma fokozódása esetén eltávolításuk nehézkes és fájdalmas is lehet.

A tisztálkodást, a manikűr-pedikűrt, a szőrtelenítést is körültekintően kell elvégezni, hiszen az apró sérülések fertőzéseket, gyulladásokat okozhatnak az érintett végtagon.

Összegzésül tehát a nyiroködéma komplex kezelése mellett fontos a beteg részéről az odafigyelés és az egészséges betegségtudat következményeképp kialakult „gondoskodás” az ödémáról. Minden nyirokbetegnek tisztában kell lennie azzal, hogy a beteg nyirokereket meggyógyítani nem lehet, de a terapeuta és a beteg közös munkájával megkönnyíthető az együttélés ezzel a betegséggel.