Az inkontinencia gyógytornája - Tanzberger kontinenciatréning

A leggyakrabban felmerülő kérdések

- Milyen előzményei és okai lehetnek az inkontinencia kialakulásának?
A napjainkra sajnos már világszerte ismert inkontinencia (vizelet/széklettartási elégtelenség) a medencealapi izomzat gyengülésére vezethető vissza. Az idáig vezető okok különbözőek, sokak számára saját tapasztalatból is ismert kismedencei műtétek, szülés, krónikus hólyaggyulladásos állapotok, változó kori hormonhiányos állapotok, valamint férfiaknál prosztataproblémák állnak leggyakrabban az akaratlan vizeletvesztés hátterében.

- Ma főleg inkább csak azt hallani, hogy az inkontinencia női betegség. Milyen mértékben érintettek a férfiak és nők?

A nők körében gyakrabban fordul elő az ún. stresszinkontinencia, amikor is pl. köhögésnél, tüsszentésnél, nehéz tárgyak emelésénél történik akaratlan vizeletvesztés. Férfiak esetében inkább az ún. késztetéses inkontinencia kerül előtérbe, aminek megjelenését egy nem kontrollálható vizelési ingerrel jellemezhetjük. Hétköznapi nyelven szólva az érintett nem éri el időben a toalettet. Természetesen a gyakorlatban ezek a megjelenési formák sokszor nem választhatók el ennyire élesen egymástól, kevert és más típusok is előfordulhatnak. A nők az anatómiai felépítés következtében több esetben érintettek mint a férfiak.

- Miből áll a gyógytorna és segít-e az inkontinencia leküzdésében?

Az úgynevezett gátizomtorna főként kis- és középsúlyos inkontinencia esetén segíthet. A gyakorlatok általános célja a gátizomzat teljes izomapparátusának megerősítése, valamint a záróizomzat aktiválása. A Tanzberger-módszer jelentősége, hogy nem a “szorít-lazít” módszert alkalmazza, hanem olyan pozíciókba hozza, majd gyakoroltatja a testet, amikor az említett izomzatnak automatikusan össze kell húzódnia, segítve ezzel az izomzat és az agy közti “mikor kell összehúzódnom”- kapcsolat kialakulását. Természetesen a kezelésnek alkalmazkodnia kell a problémához, a páciens korához, edzettségi állapotához, tehát egyénre szabottnak kell lennie. A gyakorlatok, bár viszonylag egyszerűek, magas fokú koncentrációt igényelnek. Mivel a Tanzberger kontinencia-tréning célterülete szemünk számára láthatatlan, a pácienseknek meg kell tanulniuk saját testükön belül megérezni a terület működését. Az inkontinencia leggyakoribb formái az esetek nagy részében megszüntethetők a medencealapi izomzat normál funkciójának helyreállításával.

- Mennyi ideig kell a gyógytornát alkalmazni és mennyi idő után várható javulás?

A kontinencia tréning eltér az általános gyógytorna gyakorlatoktól. Természetesen hasonlóan kezdődik, de a tréning során megtanítjuk a pácienseket arra, miként építhetik be mindennapjaikba ezeket a “láthatatlan” mozdulatokat, mint pl. egy buszra való fellépés, vagy bevásárlás közben. Így folyamatos szinten tartást érhetnek el az érintett terület számára. A javulás megjelenése egyénenként változó képet mutat. Függ a probléma komolyságától, az érintett akaraterejétől, testtudatától. Előfordul, hogy már néhány alkalom után is változás észlelhető, de létezik olyan eset is, ahol pl. egy prosztataműtét után csak több hónap elteltével következik be ez az állapot.

- Sokan még ma is tabuként kezelik, ha valaki inkontinens. Nem tartja ez vissza az érintetteket a csoportos órákon való részvételtől vagy van lehetőség egyéni foglalkozásra is?

Sajnos az inkontinencia intimitása sokakat visszatart még attól, hogy idejekorán szakértők segítségét kérjék. Az első lépés a gyógyulás felé a bizalom és a nyíltság, hisz minél kisebb a probléma, annál egyszerűbb és gyorsabb a kezelés is. A csoportos óráknak megvan a maga húzóereje, de mivel nagyon fontos az egyénre szabottság, csak kis létszám mellett kivitelezhető megfelelő módon. Természetesen egyéni foglalkozásokat is vezetünk, komolyabb problémák esetén ezt célszerű alkalmazni.

- Milyen életmódbeli tanácsokkal tudna segíteni az érintetteknek?

A legfontosabb, hogy az egyébként is gyengült izomzatot ne terheljük még tovább. Ez már a reggeli felkelésnél kezdődik. Nem tanácsos egyenes háttal felpattanni az ágyból, mert ilyenkor a belső szerveink a megfeszülő hasizmok átvezetésével a medencealapi izomzatra nyomódnak. (Ugyanez érvényes a “hasprés” hasizomgyakorlatra.) Kedvezőbb az egyik oldalra fordulva felegyenesíteni magunkat. Az egyenes testtartás, valamint a súlyok nem derékból, hanem hajlított térd helyzetből való emelése sokat segít a gátizomzat kímélésében. Korábban elfogadott tény volt, hogy a vizeletmegszakítás jó edzés a medencealapi izomzat számára. Kutatások bebizonyították, hogy az elképzelés téves, sőt egy normál idegrendszeri mechanizmus, mint a vizeletürítés szabályozásának gyakori ellenkező irányba való fordításával saját magunknak idézhetünk elő vizelettartási problémákat. Emiatt ennek gyakorlása nem ajánlott.