Amikor a kismamából anyuka lett

Avagy a mozgás élménye a baba-mama torna tükrében

A kismamáknak a szülést követő néhány hét szükséges ahhoz, hogy megismerkedjenek a babával, megtanuljanak gondoskodni róla és kialakuljon az új életformájuk. Az első boldog pillanatok után kemény munka vár az újdonsült anyukára. A baba ellátása nemcsak testileg, hanem lelkileg is új helyzetek elé állítja a fizikailag még egyébként sem top-fitt anyukákat.

A szülést követően az alaki és hormonális változások miatt érzelmi labilitás alakulhat ki, melyet tovább nehezít a gyakori éjszakázás okozta fizikai fáradtság. Ezek együttese akár szülés utáni depresszióhoz is vezethet.

A problémát megelőzendő, előre kell gondolkodnunk.

A tudatos lazítás (relaxáció) a kimerültség ellen hat, mindamellett javítja az általános közérzetet. A kismamák mihamarabb szeretnék visszanyerni eredeti alakjukat és kondíciójukat, aminek megvalósítása néha egyszerűen csak "babafelügyeleti" problémákba ütközik. Ezt áthidalandó, a "mindenkinek jó" elv alapján játszhatunk el a baba-mama torna gondolatával.
A baba-mama torna lehetőséget ad a fiatal anyukák testi-lelki jó közérzetének kialakítására és megőrzésére, valamint a baba szociális és mozgásfejlődésének elősegítésére is.
A baba-mama torna során szorosabb kapcsolat, kötődés alakul ki az anyuka és gyermeke között. Egy kedves, mozgással, játékkal és új élményekkel teli együttlét egyaránt formálja gyermek és az édesanya személyiségét is.

Megfigyeléseink szerint azok a kisgyermekek, akik részt vesznek ilyen tornán, hamarabb illeszkednek be társaságba, idegen helyen, bölcsiben, oviban könnyebben barátkoznak. Nyitottabbak új dolgok megismerése felé, és kötődnek a mozgáshoz.

A baba-mama torna a baba betöltött 6 hetes korától, a gyermekágy letelte után kezdhető el. A foglalkozást mindig gyengéd babamasszázzsal kezdjük, ez hasfájós csöppségeknél kiváló görcsoldó hatású hosszabb távon is. A masszázsfogásokat megtanítjuk a mamáknak, papáknak is, így azok otthon végezhető momentumokként segítik a még szorosabb családi kötelékek kialakulását. A következő rész a játékos baba-torna, ahol a kicsi végtagjait kezdetben a gyógytornász, majd néhány alkalom után már az anyuka mozgatja át.

Minden találkozás alkalmával ellenőrizzük a baba mozgásfejlődését. A reflex-vizsgálatok fizikai nehézségüknél fogva erősítik is a babát. Ezt követi a közös torna, amely során "súlyzóként" használva a babát tornáztatjuk a kismamát. A comb-, has-, fenék-, mell-, és hátizmok erősítésével és nyújtásával a torna segít az izmok rugalmasságát visszanyerni, a korábbi alakot visszahozni. A torna fontos része a mellizom erősítése. Ez egyfelől segít a mell alakjának megtartásában, másfelől a tejelválasztásban. Érdemes szakember segítségét kérni, mivel a túl erős torna és fizikai megterhelés csökkentheti a tejelválasztást.

Amint sikerül a tornát beépíteni a heti napirendbe, pár hét alatt (kb. 3 hét) kialakul a rendszeres mozgásigény mind a baba, mind a mama részéről, mely az egészséges életmód egyik alapfeltételeként, valamint a rendszerességre szoktatásként jelentkezik már az első időszaktól kezdve a gyermek életében.