A Schroth terápia - A Családi Lap riportja Horvát Krisztina gyógytornásszal

Orsi a bordásfalnál szigorúan szembenéz önmagával. Tükörből figyeli, hogy a válla ne mozduljon el, miközben két karjával lefelé húzza a gumiszalagot. Hátizma megfeszül. Csinos lány. Nem látszik, hogy gerincferdülése van. Keményen dolgozik, mert tudja, a gyógyulás rajta múlik.

Horvát Krisztina gyógytornász finom érintéssel irányítja a légzőgyakorlatot. Korrigált testhelyzetben, kiegyenesedett háttal a mélyen beszívott levegő eljut Orsi tüdejének abba a részébe, amelyet a gerinc görbülete miatt deformálódott bordák eddig benyomtak. Így viszont a levegő segít, hogy a bordák és az elmozdult csigolyák a helyükre kerüljenek. A gyakorlatokkal az elért optimális helyzetet rögzítik.

Három dimenzió

– A módszer névadója, Katharina Schroth önmagán fejlesztette ki ezt a mozgásterápiát közel száz évvel ezelőtt – magyarázza Horvát Krisztina gyógytornász. – Ma unokája vezeti a több mint száz férőhelyes klinikát Németországban, ahol az orvosi beutalóval érkező gerincferdüléses betegeket kezelik.

– Katharina Schroth három blokkra osztotta fel a gerincet. Megfigyelte, hogy az oldalirányú görbület három dimenzióban eredményez elmozdulást, miközben a csigolyák is elfordulnak, így bordapúpok és bordavölgyek alakulnak ki. A felosztott nyak-váll, hát, derék-medence blokkok alapján a görbületek többsége három-, illetve négyívű lehet, a medence központban maradásával vagy oldalra csúszásával. Ha a görbület a gerinc felső szakaszán alakul ki, esztétikailag csúnyább, mert a bordapúp szembeötlő. Az alsó rész deformitása kevésbé látható, de fájdalmasabb. A terápia célja, hogy a gerinc helyzete minél optimálisabb legyen. Miután beállítottuk a testtartást, speciális légzésterápiával elősegítjük, hogy a besüppedt bordarész kiemelkedjen, így a helyükre kerülhetnek az elmozdult csigolyák. Erre épül egy izomerősítéses szakasz, amely stabilizálja a kiegyenesített részt. Mivel az elváltozás aszimmetrikus, a szimmetrikus mozgásterápia csak rögzítené ezt az állapotot. Ezért a gyengébb oldal erősítését helyezzük előtérbe.

Oka ismeretlen

A gerincferdülés oka az esetek több mint nyolcvan százalékában ismeretlen, úgynevezett idiopátiás elváltozás. A fennmaradó részben más betegségek következményeként alakul ki.
– Lányoknál négyszer gyakoribb, különösen kamaszkorban – mondja a terapeuta. – Előfordul, hogy a szülő ekkor ritkán látja a gyereket levetkőzve, a ruha eltakarja a kisebb görbületet. Néhány hónap alatt azonban szembetűnővé válhat az elváltozás. Kezelés nélkül a görbe, elcsavarodott gerinc állapota folyamatosan romolhat. A progresszív folyamatot kell megállítani. Ha a növekedési szakaszban elcsípjük a gerincferdülést, jól korrigálható. Minél előbb észreveszik, annál eredményesebb a kezelés, de a betegnek is tennie kell érte. Attól függően, hogy milyen mozgékony a gerince, és mennyire lelkiismeretesen végzi az előírt gyakorlatokat, napi kb. egy óra tornával jelentős javulás érhető el. Tavaly az édesanyja vette észre, hogy a hirtelen megnyúlt, tizennégy éves Orsi csípője, derekának íve nem szimmetrikus. Több orvost is felkerestek, hogy magyarázatot kapjanak a rendellenességre.
– Orosz Mária doktornő, a negyedik orvos állapította meg, hogy Orsinak gerincferdülése van. Felül 34, alul 18 fokos eltérést talált – emlékezik a csaknem egy éve történtekre Balogh Imre, az édesapa. Míg sok szülő egy vállrándítással elintézi a tartáshibát, ők nem nyugodtak bele. Minden támogatást megadtak lányuknak, hogy újra egészséges legyen.
– A doktornő korzettet (fűzőt) írt fel, és tanácsolta, keressünk egy jó gyógytornászt. Orsinak éjjel-nappal viselnie kell a korzettet, kivéve a napi másfél órás tornát. Átvariáltuk a ruhatárát, hogy a korzettet ne lehessen észrevenni. Az osztálytársak többsége nem is tud arról, hogy korzettet visel. Addig kell hordania, amíg a gerinc csontosodása befejeződik, úgy tizenhét éves koráig. Közben a gyógytornász színes rizszsákokat, hengereket vesz elő. A szőnyegen fekvő Orsi karját, vállát megtámasztva egyenes helyzetbe hozza a gerincét. Halk szavakkal irányítja a gyakorlatot.
– A kezelés része a korzett, amelyet húsz fokos görbület fölött adunk – mondja Krisztina. – A gyógyászati segédeszköz megakadályozza, hogy a gyerek rosszul tartsa magát napközben. Azt is megtanítjuk, hogyan tudja aktívan használni. Akkor igazán hatásos, ha nem csak passzívan elviseli, hogy a korzett kiegyenesíti a gerincét, hanem maga is próbálja ellensúlyozni az eltéréseket. A speciális légzőgyakorlatokat bárhol észrevétlenül végezheti. A szülő abban tud segíteni, hogy támogatja a gyereket.
– Az egész család élete megváltozott – mondja az édesapa. – Napi program a gyógytorna, ehhez bordásfalat és minden szükséges eszközt beszereztünk. Megtanultuk a Schroth-terápiát, és együtt dolgozunk, mert a gyakorlatok precíz elvégzéséhez kell a külső szem, hogy észrevegye a hibákat. Kilenc hónapja járunk Krisztához. Nagy szerencsével az interneten jutottunk el hozzá. Orsi erősödése, javulása szembeötlő. Felül hét, alul huszonkét fokosra sikerült ledolgoznia a görbületeket. Közben a lelkét is ápolom, hogy legyen ereje, kitartása végigcsinálni. A Schroth-terápia egyéni foglalkozás keretében nagyon hatékony. Látszik, ahogy torna közben kiegyenesedik a beteg gerince. Amikor befejeződik az óra, eleinte még visszaáll a korábbi tartáshiba. De ha a test naponta rendszeresen megkapja a korrekciós ingert, beleerősödik az új helyzetbe, egyre hosszabban képes megőrizni a helyes testtartást.
– Ez a módszer nyolcéves kor alatt nem ajánlott, mert a gyakorlatok nagy koncentrációt igényelnek, felső korhatár azonban nincs – amennyiben nincsenek jelen más betegségek amelyek akadályozhatnák a kezelést - mondja a gyógytornász. – Bár felnőttkorban már becsontosodott a görbület, a felbomlott izomerő-egyensúlyon lehet és érdemes javítani. A gyengébb oldal erősíthető, így szebb lesz a páciens tartása, és jelentősen csökkenhetnek a fájdalmai.
További információ: http://www.scolinea.hu

Kolimár Éva

http://www.csaladilap.hu/