A reumás ízületi gyulladások

Az izmok és ízületek fájdalmát, illetve merevségét sokszor reumaként emlegetik. Számos különböző betegség okozhat reumás panaszokat, köztük a reumás láz, a reumás szívizomgyulladás, a fibrositis (a hátizmok betegsége) és a reumás ízületi gyulladás, mely többnyire nőknél jelentkezik, de gyermek- és idős korban is előfordulhat.

A reumás ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) autoimmun betegség, mely krónikus és a test mindkét oldalán egyidejűleg észlelhető sok ízületet érintő gyulladás. Először a kisízületeket, az ujjak és a lábujjak ízületeit, majd a csukló-, térd-, váll-, boka- és könyökízületet támadja meg.

Az ízületi gyulladás oka nem teljesen ismert, de különböző tényezők, például öröklött hajlam, az ízületet érő sérülés és megterhelés vagy hormonális okok is szerepet játszhatnak kialakulásában, gyakran megfázás, fertőzés, stressz előzi meg. A reumás ízületi gyulladást végső soron az okozza, hogy az immunsejtek idegen szövetnek tekintik az ízületi kötőszövetet és ellenanyagokat termelnek ellene. Ilyenkor a kötőszövetek elroncsolódása egyre súlyosbodó fájdalmat idéz elő, az ízületet alkotó szövetek, szalagok és inak begyulladnak. Az érintett ízületek megduzzadnak, fájdalmassá válnak, a felettük lévő bőr vörös színű lesz, valamint merevséggel járó mozgáskorlátozottság jelentkezik. A fájdalmas gyulladásos folyamattal ízületi deformitások alakulhatnak ki, melyek rontják az ízületek funkcióját és a beteg életminőségét. A terápia, a gyógytorna feladata a deformitások kialakulási lehetőségének csökkentése is az ízület megfelelő mozgástartományának megtartásával, megóvásával.

A betegség az egész szervezetet érinti, tehát előidézhet fáradtságérzést, lázat, rossz közérzetet, illetve az ismételt rohamok a bőr alatti reumás csomók megjelenését, a csukló és a kéz fájdalmával, zsibbadásával járó kéztőcsatorna- tünetegyüttest, szív-, tüdő-, ér- és ideggyulladást, a könny- és nyálmirigygyulladást okozhat. A betegség ráterjedhet a tüdőre és a vesékre, amellett lép megnagyobbodást, vérszegénységet eredményezhet.

Reumás ízületi gyulladás gyanúja esetén az orvos kivizsgálja a beteget különböző diagnosztikai módszerekkel, röntgen- és vérvizsgálatot ír elő. Fájdalomcsillapítókat és nem szteroid tartalmú gyulladás gátlókat rendelhet el, valamint a fájdalmak csökkentése, a deformitások mérséklése érdekében műtéti eljárást alkalmazhat.

A legtöbb reumás panasz enyhül, ha a beteg az érintett területet melegen tartja, pihenteti és betartja a megfelelő étrendet. Az artritiszes betegek kezelésére szolgáló úgynevezett „biológiai terápiás” készítmények is javulást hoznak. Ezek a szerek tartósan enyhítik a fájdalmat és megelőzik az ízületi deformitások kialakulását. A biológiai terápiák alkalmazása a Reumatoid Artritisz Kórházakban történik. A gyógyszeres kezelés mellett az ízületek merevségének megelőzésében és a mozgásképességek megőrzésében, javításában elengedhetetlen a fizioterápia, a gyógytorna és az ízületvédelem. A gyógytorna folyamatossága kiemelkedően fontos a betegség hosszú távú kezelésében. A kezelések során manuálterápiát, különböző izom és lágyrésztechnikákat alkalmazunk a fájdalom csökkentése érdekében.

A reumás ízületi gyulladás nem gyógyítható betegség, nem remélhető a végleges, teljes gyógyulás, de a hirtelen mozdulatok elkerülése, a rendszeres mozgás, a gyógytorna hozzájárul az ízületi funkció megóvásához, a gyulladás és a fájdalom csökkentéséhez és ezzel az életminőség javításához.