A nyiroködéma kialakulási esélyeinek csökkentése melloperáció után

A nők rosszindulatú daganatos megbetegedései között az emlőrák a leggyakoribb. A mellműtét a betegség stádiumától függően az emlő egy részének vagy teljes egészének eltávolításával jár. A műtét során a hónalji nyirokcsomók kivételére is sor kerülhet és a mellizmokat is érintheti. A nyirokcsomók eltávolítása következtében a nyirokcsomóhoz tartozó gyűjtőterület valamint az érintett oldali végtag nyirokkeringése megváltozik, és nyiroködéma alakulhat ki. A műtétet követő korai rehabilitáció azonban csökkentheti a nyirokelfolyási zavarok kialakulását.

Már a műtétet követő első napon szükséges elkezdenünk a beteg rehabilitációs kezelését. Rendkívül fontos a páciens megfelelő pozícióban történő fektetése. Az érintett oldali kart a vállnál magasabb helyzetben kell beállítani, támogatva a vénás és a nyirokkeringés megfelelő visszaáramlását.

A nyugalomban lévő vállízületben hamar kialakulhatnak kontraktúrák, melynek hatására az ízület mozgástartománya lecsökken. A második naptól kezdve fokozhatjuk a fizioterápia intenzitását speciálisan végzett gyakorlatokkal. A torna során nemcsak az izom és ízületi beszűkülések elkerülése a célunk, hanem a pangó nyirokfolyadék visszaáramlásának növelése is. Fontos tehát jól megválasztanunk a gyakorlatokhoz a megfelelő kiindulóhelyzeteket.

Az időben megkezdett komplex nyirokkezelés alappillére a korai rehabilitációnak, hiszen a nyirokcsomók eltávolítása következtében az ödéma kialakulásának a lehetősége a műtétet követően azonnal fennáll. A folyadékgyülem nem minden esetben jelentkezik azonnal, lehet csak később valamilyen külső behatás váltja ki, de azt sosem szabad elfelejtenünk, hogy a sérült nyirokkeringés az adott végtagban nem tud meggyógyulni! Ezért szükséges a nyirokfolyadék áramlásának rendszeres és folyamatos támogatása az operációt követően.

A Földi-féle nyirokterápia komplex mivolta a műtétet követően a legmegfelelőbb kezelést biztosítja a páciens számára. A manuálisan végzett drainage hatására a felgyülemlett nyirokfolyadék az érintett oldali végtagból, illetve az eltávolított nyirokcsomóhoz tartozó gyűjtőterületről az ép nyirokcsomók felé terelődik. A megfelelő készítményekkel elvégzett bőrápolást követően történik a kompressziós kezelés. Az ödéma állapotától függően alkalmazhatunk bandázst illetve kompressziós harisnyát. A mozgásterápia speciálisan összeállított gyakorlatsorból épül fel, mely szintén a nyirokfolyadék visszaáramlását erősíti.

A műtétet követő időszakban a legvalószínűbb az ödéma kialakulása, de sosem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ha közvetlenül az operáció után nem jelentkezik a folyadékgyülem az nem azt jelenti, hogy a nyirok keringése rendben van az érintett oldali végtagban. Nagyon fontos tehát a korai komplex rehabilitáció megkezdése, valamint az ödémamentes időszakokban is a nyirokáramlás támogatása a drainage segítségével. A folyamatos manuális kezelés és torna által járulhatunk hozzá mi is az ödéma kialakulásának csökkentéséhez. Fontos figyelnünk arra is, hogy az érintett végtag ellenálló képessége csökken, így rendkívüli óvatossággal kell védeni a külső behatásoktól, hiszen a kórokozók bejutása szintén előidézhetik az ödéma megjelenését. A kar túlzott megerőltetése is kerülendő nemcsak a műtétet követő, hanem a késői rehabilitáció során is.

Összegezve tehát a melloperáció után az ödéma kialakulása nemcsak közvetlenül a műtét után, hanem azt követően bármikor jelentkezhet a nyirokrendszer sérülése miatt. Az érintett oldali végtagra fokozottan kell figyelnünk és védenünk a különféle behatásokkal szemben. A komplex nyirokterápia rendszeres és megfelelő alkalmazásával folyamatos támogatás biztosítása szükséges a sérült rendszernek az ödéma állapotától függetlenül.