A leggyakoribb sportsérülések

A sport növeli az állóképességet, javítja az alvást, és erősíti az izmokat, de a helytelenül végzett, a testi képességek túlbecslése, a sport előtti bemelegítés hiánya, valamint a túlterhelés súlyos sérüléseket okozhatnak. Ide tartozik a csonttörés (fractura), ficam (luxatio), rándulás (distorsio), szakadás és a zúzódás (contusio).

Törés

Egy csont eltöréséhez általában meglehetősen nagy erő szükséges. Ilyenkor a csontszövet folytonossága megszakad, a környező erek, idegek, a csontot borító csonthártya sérül, illetve az izmok bevéreznek, nyomásra érzékennyé válnak. A sérült végtag mozgás során fájdalmassá válik, az alakja megváltozik, deformálódik, mozgáskorlátozottság alakul ki. A törések a lágyrészek és a bőr sérülésének kapcsán nyíltak, vagy zártak lehetnek. A nyílt, vagy kombinált csonttörések esetén seb jön létre, a törés feletti bőr folytonossága megszakad, szabaddá válik a csont. Ha a bőrfelület a törés környezetében sértetlen, akkor zárt törésről beszélünk. Gyakori a véraláfutás és a szövetek belső sérülése miatt kialakul a duzzanat. A diagnózis felállításához röntgen vizsgálat szükséges. A kezelés módja orvosi elbírálás alá esik, figyelembe véve a törés fajtáját és az esetleges lágyrész sérüléseket. A kezelése történhet gipszrögzítéssel, külső vagy belső fémes rögzítéssel, műtéti helyreállítással.

Ficam

Ha a csont kiugrik az ízületből, az ízületi porcfelszínek elmozdulnak egymástól ficamról beszélünk. A ficamot előidézheti egy olyan külső fizikai hatás, erőszakos behatás, mely rendellenes helyzetbe fordítja a csontot, de lehet heves izomösszehúzódás következménye is. Teljes ficam leggyakrabban a térdkalácsnál, vállízületben jelenik meg, ha a két porcfelszín teljesen eltávolodik egymástól. Ha az ízületi felszínek részben még érintik egymást részleges ficam jön létre, mely leginkább a térd és a boka ficama. A sérült végtag duzzadt, mozgása beszűkült, az ízület fájdalmassá válik, illetve torz ízületi képet mutat. Általában fizikális vizsgálattal és röntgenfelvétel alapján állapítható meg a ficam. Kezelésének első lépése a sérült végtag nyugalomba helyezése, jegelése. Az orvos feladata az ízületi fej vápába történő visszahelyezése, majd a sérült ízület gipszrögzítése.

Rándulás

A rándulás az ízületi szalag sérülése az ízületnél vagy ahhoz közel. Leggyakrabban az ízületre ható feszítő erő okozza, mely károsítja az ízületi szalagokat és azok részlegesen szakadnak. Megkülönböztethetünk elsőfokú rándulást, mely bevérzéssel, kis duzzanattal, funkcionális károsodás nélkül jár, míg a másodfokú rándulásnál az izomerő csökken, a fájdalom erősebb, a duzzanat kifejezettebb, valamint a szövetek szakadása nagyobb mértékű, az ízületi mozgások beszűkültek. Harmadfokú rándulásnál a mozgások teljesen beszűkülnek, heves, nagy fájdalom jelentkezik, valamint az ízület teljesen instabillá válik. A rándulás fizikális vizsgálattal és röntgenfelvétellel mutatható ki. Kezelésének legfontosabb része a sérült végtag nyugalomba helyezése, jegelése, hűtése, majd rugalmas pólyával való rögzítése. Ha a szalagszakadás is társul a ránduláshoz, akkor a károsodott végtagot gipszelni vagy operálni szükséges.

Izomszakadás, ínszakadás

A szakadásos károsodás érheti az inat, szalagot vagy izmot, ami akkor következik be, ha az izom folytonossága megszakad az izom szakadása miatt. A szakadás lehet teljes, valamint részleges. Összenyomódás vagy túlnyújtás következtében jöhet létre. Ilyenkor éles, szúrós fájdalom jelentkezik, mely az érintett izom összehúzódásakor érezhető. Teljes szakadásnál helyi nyomásérzékenység tapasztalható, duzzanat keletkezik és az érintett izom képtelen az összehúzódásra. Vérömleny, bőrelszíneződés keletkezik sérülést követően. A sérült végtag nyugalomba helyezése után orvosi ellátás szükséges. A sérülést fizikális vizsgálattal és funkcionális próbával zajlik. A kezelésénél általában a műtéti megoldás kerül szóba.

Izomhúzódás, zúzódás

Az izomhúzódás és – zúzódás akkor jön létre, ha az izmot hirtelen erőhatás, direkt trauma vagy túlterhelés éri. Az izomban bevérzések keletkeznek, az izomrostok elszakadhatnak. Az izom mozgatása fájdalmat okoz. A súlyosság és a sérülés terjedelme különböző, így három fokozatát különböztetjük meg. Az elsőfokú zúzódásnál a vér felszívódik, az eleinte heves fájdalom elmúlik, nem jár mozgásbeszűküléssel, míg a másod-, illetve harmadfokú zúzódásnál az izom kitüremkedik a szakadt hasadékon, mozgásbeszűküléssel jár, duzzanat keletkezik, valamint az izmot körülvevő bőnye beszakad. A zúzódás tünetei felpocolással, borogatással, jegeléssel, fáslizással, illetve nem szteroid gyulladásgátló krémekkel enyhíthetőek.