Kézen fogva a bajjal

Előkelő hangzása ellenére a teniszkönyök vagy más néven golfkönyök közönséges túlterheléses betegség.

Az első panasz az erős fájdalom, amelyet például teniszezéskor, ütés közben érezni, de akkor is jelentkezhet, amikor valaki valamit erősen meg akar markolni – mondja dr. Hidas Péter, a Sportkórház sebész-főorvosa. A teniszkönyöknek két típusa van: a fonák és a tenyeres. Az utóbbit szokták golf vagy baseballkönyöknek is nevezni. Mindkettő az izmokat a csonthoz rögzítő inak betegsége.

A fonák teniszkönyök kialakulásában azok az inak sérülnek, amelyek a csuklót hátra, a tenyérrel ellentétes irányba feszítik. Ez a sérülés a könyökben és az alkar külső hátsó felén okoz fájdalmat. Sokszor hibás ütéstechnika, helytelen ütőfogás vagy nem jól húrozott ütő okozza a panaszokat. Teniszkönyökre hajlamosít, ha az alkar izmait sorozatos megterhelés éri: ha valaki rossz technikával visszakézből üti meg a labdát, túlzottan feszesre húzott vagy rövid ütővel játszik, esetleg nem az ütő közepével, hanem a szélével sikerült adogatnia, illetve súlyos, nedves a labdával játszik.

Ilyenkor túlterhelődnek és megsérülnek az inak, pont ott, ahol a felkarcsonthoz tapadnak. A főorvos szerint azért hívják ezt a tünetet teniszkönyöknek, mert legtöbbször a teniszezőknél alakul ki, nekik ugyanis minden egyes ütésnél meg kell markolniuk az ütőt, ilyenkor ezek az izmok dolgoznak, az erőátvitel egy ponton összegződik, így alakul ki a túlterheléses ártalom. A könyök akkor fáj igazán, ha az illető megmarkol, megszorít valamit, például egy üveg tetejét akarja lecsavarni. A fájdalom kiterjedhet a teljes alkarra.

A tenyeres oldalon jelentkező panaszok esetén, vagyis a golfkönyöknél azok az inak károsodnak, amelyek a kézfejet a tenyér irányába hajlítják. Ez az alkar belső (tenyér felőli) részén, a könyöktől a csuklóig és az alkar kis ujj felőli részén okozhat erős fájdalmat. A tünetet az váltja ki, hogy az illető a kézfejét nagy erővel hajlítja – ahogyan ez akár golfozás közben megtörténhet – a tenyere felé. Az ilyen túlzott erőhatás akkor is megtörténhet, ha valakinek gyengék az alkarizmai, ha túl nehéz az ütő vagy a labda. De a sérülés okai között lehet más rosszul végrehajtott mozdulat, kiválthatja például gerelyhajítás vagy akár súlyos bőrönd cipelése is.

Az elsődleges gyógymód Hidas Péter főorvos szerint mindkét esetben a túlterhelés megszüntetése, a sérült kar, ízület pihentetése, jéggel, speciális sport- és gyulladáscsökkentő gélekkel való kezelése. Olykor az orvos rendelhet gyulladáscsökkentő gyógyszert is. Jó hatással lehet a gyógyulásra az alkar izmainak passzív nyújtása. (A passzív nyújtáskor nem a test saját izmait, hanem valamilyen külső segítséget, eszközt használnak.) Ha mindez eredménytelen, és néhány héten belül nem múlnak a panaszok, akkor szükség lehet további vizsgálatokra, góckutatásra.

Sok esetben a hosszabb ideig fennálló panaszok hátterében a szervezet más helyein (szájüregben, prosztatában, hasüregben) lévő gyulladások állnak. Ezek akár a panaszok helyétől távol is okoznak tüneteket, például fájdalmas mozgásszervi panaszokat. A sérülés gyógyulása után ajánlott a csukló-, a váll- és az alkar izmait erősíteni. A főorvos szerint csak nagyon ritkán van szükségműtéti beavatkozásra a teniszkönyök gyógyításában.

A teniszkönyök fizioterápiás kezelési lehetőségeiről bővebben itt olvahat