A kalapácsujj kialakulása, megelőzési és kezelési lehetőségek

A kalapácsujj (latin nevén digitus malleus) a lábujjakon igen gyakran jelentkező elváltozás, amelynek lényege, hogy a lábujj alappercét hajlító és feszítő izmok egyensúlya megbomlik, és az alapperc kiemelkedik, a középperc pedig lesüllyed, felvéve így a ”kalapács” alakot.

Kialakulás oka:
Az elváltozás leggyakrabban a 2. és 3. ujjon alakul, akár mindkét lábon egyszerre. Kialakulás leggyakrabban a rosszul illeszkedő cipőre vezethető vissza, amely kényszerhelyzetben tarja a lábujjakat; ilyenek a nagyon magas sarkú és a keskeny orrú cipők. Ha az ujjak sokáig hajlított helyzetben vannak, az őket mozgató izmok megrövidülnek, húzási irányuk megváltozik: a lábháton elhelyezkedő, feszítő (extensor) izmok a lábujj alappercét felfelé emelik, a talpi oldalon elhelyezkedő, hajlító (flexor) izmok pedig a lábujj középpercét a talaj felé húzzák. Az izmok eltérő húzási iránya miatt jön létre a módosult, „kalapács” alakú helyzet.
További rontó tényező lehet a láb haránt-, illetve hosszboltozatának süllyedése, illetve gyakori kísérője egyéb szervrendszeri megbetegedéseknek, mint például: cukorbetegség, reumatológiai kórképek, stroke, stb..

A kalapácsujj deformitás leggyakoribb tünetei:
o Fájdalom és irritáció az adott ujjon cipőviselés közben és után
o A folyamatosan dörzsölődő ujjon cipőhordás során bőrkeményedés, tyúkszem
alakulhat ki
o Gyulladás, bőrpír, égő érzés a nyomásnak kitett területen
o Ujjkontraktúra
o Súlyosabb esetben nyílt sebek is képződhetnek az ujjon

Kezelés:
A kalapácsujj általában enyhe deformitásként jelentkezik, de megfelelő kezelés hiányában romolhat. Korai stádiumban, amíg elég mozgékony, flexibilis az ujj, konzervatív terápiával könnyen kezelhetőek a tünetek. Azonban kezelés hiányában egyre keményebbé, rigiddé válik, már nem reagál konzervatív kezelésre, akár műtéti terápiára is sor kerülhet. A kalapácsujj könnyen romló természete miatt már korai stádiumban figyelmet igényel.

Legtöbb esetben a konzervatív terápia hatásos a kialakult tünetek enyhítésében, és akár csökkenteni is lehet a deformitás mértékét. Gyógytorna kezelés során manuálterápiával lehet az ízületi mozgásokon javítani, lágyrésztechnikákkal lehet oldani az izmok megváltozott húzási irányát; továbbá célzott izomerősítéssel kell helyreállítani a megfelelő húzási irányt. Emellett igen fontos szerepet kap a megfelelő cipő kiválasztása is, amelyben elég helyet kapnak az ujjak és puha felszínhez ér hozzá a kiemelkedő ízület. Egyszerű gyakorlatokat végezhetünk otthon is, hogy nyújtsuk, erősítsük lábujjainkat. Például: egyesével mozgassuk át, masszírozzuk át óvatosan az ujjakat; vegyünk fel tárgyakat (pl.: ceruzát, zsebkendőt) a földről lábujjainkat használva.

Különböző gyógyászati segédeszközöket is vásárolhatunk, amelyek segítik az ujjak megfelelő helyzetben tartását, vagy enyhítik a nyomódás okozta fájdalmat.

Amit tehet a fájdalom enyhítése érdekében:
o Keressük fel ortopéd orvosunkat, aki megállapítja a deformitás mértékét és lehetséges kimenetelét!
o Keressünk fel gyógytornászt, aki egyénre szabott kezelést nyújt a fájdalomcsillapítás, megelőzés, illetve a kezelés területén egyaránt!
o Viseljünk speciálisan tyúkszemre, bőrkeményedésre kialakított párnákat, amelyek nem engedik, hogy a fájdalmas terület tovább dörzsölődjön a cipőben!
o Vásároljunk kényelmes, tág cipőt, amelynek nem túl magas a sarka!
o Használjuk ortopédiai segédeszközöket, amelyek segítik az ujjak megfelelő helyzetben tartását, ezáltal az izomegyensúly fenntartását!
o A gyulladásos terület jegelésével csökkenthetjük a fájdalmat, csökkenthetjük valamelyest a duzzanatot.
o Erősebb fájdalom esetén fájdalomcsillapító injekciós kezeléssel gyulladáscsökkentő gyógyszert juttathat az orvos célzottan a fájdalmas ízületbe.
o Non-szteroid gyulladáscsökkentő tablettát is ajánlhat orvosa a gyulladás, fájdalom csökkentésére.

Műtéti eljárás:
Súlyosabb esetben, amikor a deformitás már rigiddé, igen fájdalmassá vált, nyílt seb keletkezett az ízületen, operatív beavatkozásra lehet szükség. A kalapácsujjal rendelkező pácienseknél igen gyakori társult deformitás a nagylábujjon jelentkező bütyök. Így gyakran egyszerre korrigálják őket. Számos műtéti eljárás létezik, amelyek függenek az életkortól, az általános egészségi állapottól, a deformitás súlyosságától, stb.. A műtéti felépülésben igen fontos szerepet játszik a megfelelő gyógytorna, amely segíti a szövetek gyógyulását.